Skip to content

1387 Bridport DriveToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block167
Lot19.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage4,316
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
39%
Improvement Value:$566,700
61%
Total Assessment$929,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,939+5.3%
2024$16,093+8.3%
2023$14,853+0.4%
2022$14,788+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft4,316DeedBook 16320, Page 436Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$582,751
DeedBook 11553, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 10777, Page 1249