Skip to content

1383 Bridport DriveToms River, NJ 08755

Built 2003

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block167
Lot19.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,308
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,000
45%
Improvement Value:$437,300
55%
Total Assessment$798,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,545+5.3%
2024$13,819+10.2%
2023$12,535+0.4%
2022$12,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,308DeedBook 17585, Page 1078Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$504,883
DeedBook 11480, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 10777, Page 1249