Skip to content

1223 Jasam CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block167
Lot6.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,970
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,400
29%
Improvement Value:$689,800
71%
Total Assessment$965,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,586+5.1%
2024$16,730+8.0%
2023$15,488+12.3%
2022$13,788+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft4,235DeedBook 18733, Page 1842Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$624,000
Sq Ft4,063DeedBook 17561, Page 1646Recorded8/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$328,587
DeedBook 4673, Page 752