Skip to content

2249 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1957

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block167
Lot6.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,128
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
65%
Improvement Value:$114,600
35%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+5.3%
2024$5,688+8.0%
2023$5,268+0.4%
2022$5,245+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,128DeedBook 19674, Page 1281Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 16187, Page 707Recorded9/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957