Skip to content

563 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block1694.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,236
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
30%
Improvement Value:$255,400
70%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+5.2%
2024$6,308-6.3%
2023$6,733+0.4%
2022$6,704+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,236DeedBook 17601, Page 265Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10920, Page 1452

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960