Skip to content

805 Regency CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jan 31, 1986

Property Information

Block1694.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,648
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$260,900
71%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+5.4%
2024$6,066+4.9%
2023$5,782+0.5%
2022$5,756+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4393, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1968