Skip to content

832 Castle DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block1694.02
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,278
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$235,300
69%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+5.4%
2024$5,658+18.9%
2023$4,757+0.5%
2022$4,736+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,278DeedBook 20154, Page 509Recorded10/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1966