Skip to content

9 Regal CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block1694.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,776
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$240,400
69%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+5.2%
2024$6,031+3.7%
2023$5,814+0.4%
2022$5,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5325, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1968