Skip to content

868 Knight StreetToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block1694.03
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,951
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
32%
Improvement Value:$263,100
68%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,031+5.2%
2024$6,683+4.7%
2023$6,383+0.4%
2022$6,355+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 16252, Page 598Recorded11/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968