Skip to content

834 Regency CourtToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block1694.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,672
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$253,900
71%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+5.2%
2024$6,195+4.0%
2023$5,957+0.4%
2022$5,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 16516, Page 1360Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1964