Skip to content

566 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block1694.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,278
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
32%
Improvement Value:$232,600
68%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,202+5.2%
2024$5,896+12.9%
2023$5,223+0.4%
2022$5,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
Sq Ft1,278DeedBook 19650, Page 1678Recorded4/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1968