Skip to content

565 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block1694.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,006
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
26%
Improvement Value:$292,100
74%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+5.2%
2024$6,856+8.2%
2023$6,338+0.4%
2022$6,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 17087, Page 521Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10414, Page 1077

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4714, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1961