Skip to content

5 Lancer CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 1, 1984

Property Information

Block1694.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,450
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
32%
Improvement Value:$233,800
68%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,279+5.2%
2024$5,968+9.6%
2023$5,443+0.4%
2022$5,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4246, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1967