Skip to content

861 Knight StreetToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block1694.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,908
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
31%
Improvement Value:$247,300
69%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+5.2%
2024$6,202+4.7%
2023$5,924+0.4%
2022$5,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 16648, Page 1342Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4547, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1967