Skip to content

823 Castle DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 28, 2011

Property Information

Block1694.05
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,408
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
30%
Improvement Value:$235,600
70%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,129+5.2%
2024$5,827+10.2%
2023$5,286+0.4%
2022$5,262+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15045, Page 68

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11524, Page 360

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4111, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1963