Skip to content

811 Royal LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block1694.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,680
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
31%
Improvement Value:$237,400
69%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+5.4%
2024$5,746+12.1%
2023$5,125+0.4%
2022$5,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000
Sq Ft1,680DeedBook 19680, Page 745Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5117, Page 356

Property Sale

Sale
$33,790
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968