Skip to content

452 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block1694.06
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,106
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
29%
Improvement Value:$248,700
71%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+5.2%
2024$6,088+4.2%
2023$5,842+0.4%
2022$5,816+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11036, Page 839

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 10185, Page 514

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973