Skip to content

831 Royal LaneToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
May 15, 1973

Property Information

Block1694.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,276
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
36%
Improvement Value:$202,900
64%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+5.2%
2024$5,520+0.4%
2023$5,496+0.4%
2022$5,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966