Skip to content

473 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block1694.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,180
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
28%
Improvement Value:$269,900
72%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+5.2%
2024$6,455-4.9%
2023$6,789+0.4%
2022$6,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5437, Page 498

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4283, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1974