Skip to content

493 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block1694.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
33%
Improvement Value:$208,900
67%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+5.2%
2024$5,399+2.8%
2023$5,253+0.4%
2022$5,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,408DeedBook 20140, Page 1698Recorded9/22/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 17227, Page 1555Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 16442, Page 930Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 14454, Page 1374

Property Built

Built

Year Built: 1968