Skip to content

521 Kingsley CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block1694.07
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,476
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$244,100
70%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+5.2%
2024$6,008+11.8%
2023$5,373+0.4%
2022$5,350+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12841, Page 714

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4922, Page 683

Property Sale

Sale
$53,250
DeedBook 3778, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1972