Skip to content

863 Royal LaneToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block1694.07
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,290
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
35%
Improvement Value:$217,500
65%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,055+5.2%
2024$5,756+19.3%
2023$4,825+0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 17306, Page 1258Recorded11/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$7,800
DeedBook NaN, Page NaN