Skip to content

877 Medallion LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block1694.07
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,302
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
33%
Improvement Value:$232,600
67%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+5.2%
2024$6,000+2.1%
2023$5,877+0.4%
2022$5,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13695, Page 1827

Property Built

Built

Year Built: 1967