Skip to content

668 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block1694.50
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,092
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
27%
Improvement Value:$440,300
73%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+5.2%
2024$10,443+0.5%
2023$10,391+0.4%
2022$10,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft3,092DeedBook 17824, Page 1454Recorded3/17/2020

Property Sale

Sale
$15,300
DeedBook 3609, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1977