Skip to content

696 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 11, 2017

Property Information

Block1694.50
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,530
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
27%
Improvement Value:$468,200
73%
Total Assessment$641,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,676+5.2%
2024$11,099-4.0%
2023$11,561+0.4%
2022$11,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 16634, Page 631Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12021, Page 289

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5165, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4207, Page 551