Skip to content

832 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block1694.50
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,203
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
24%
Improvement Value:$456,600
76%
Total Assessment$597,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882+5.2%
2024$10,344+13.8%
2023$9,088+0.4%
2022$9,048+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4428, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1965