Skip to content

614 Princess CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1694.52
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,836
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
24%
Improvement Value:$470,400
76%
Total Assessment$621,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,316+5.2%
2024$10,756+6.5%
2023$10,103+0.4%
2022$10,058+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,836DeedBook 19785, Page 1306Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13552, Page 495

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5709, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1967