Skip to content

839 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$464,900
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block1694.52
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,325
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
25%
Improvement Value:$465,700
75%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,267+5.2%
2024$10,710+3.9%
2023$10,311+0.4%
2022$10,265+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$464,900

From:

To:

Sq Ft3,325DeedBook 16379, Page 1392Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 13814, Page 1267

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3542, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1967