Skip to content

617 Woodside PlaceToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block1694.52
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description3334
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,334
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
24%
Improvement Value:$541,200
76%
Total Assessment$710,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,933+5.2%
2024$12,294+4.0%
2023$11,824+0.4%
2022$11,772+7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 16386, Page 1437Recorded5/9/2016