Skip to content

860 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block1694.53
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,658
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
23%
Improvement Value:$476,500
77%
Total Assessment$620,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+5.2%
2024$10,741+10.4%
2023$9,727+0.4%
2022$9,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 15159, Page 1810

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4260, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1965