Skip to content

868 Crest Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Sep 12, 2021

Property Information

Block1694.53
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,656
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
34%
Improvement Value:$280,300
66%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+5.2%
2024$7,362+4.7%
2023$7,029+0.4%
2022$6,998+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$469,000
Sq Ft1,656DeedBook 18687, Page 1733Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5524, Page 45

Property Sale

Sale
$178,100
DeedBook 4930, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1960