Skip to content

877 Westminster DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block1694.53
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,061
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
26%
Improvement Value:$296,700
74%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,297+5.2%
2024$6,936+4.0%
2023$6,668+0.4%
2022$6,639+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10978, Page 801

Property Sale

Sale
$31,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972