Skip to content

889 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block1694.54
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,114
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
29%
Improvement Value:$346,600
71%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,629+5.4%
2024$8,190+3.9%
2023$7,886+0.4%
2022$7,851+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4024, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1960