Skip to content

873 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block1694.54
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,568
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
37%
Improvement Value:$294,300
63%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455+5.2%
2024$8,037-0.9%
2023$8,106+0.4%
2022$8,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000
Sq Ft2,568DeedBook 18788, Page 1240Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 11495, Page 1170

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 10244, Page 1263

Property Built

Built

Year Built: 1960