Skip to content

865 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Date
Dec 24, 1992

Property Information

Block1694.54
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,241
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
27%
Improvement Value:$370,300
73%
Total Assessment$507,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238+5.2%
2024$8,781+16.6%
2023$7,533+0.4%
2022$7,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5030, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN