Skip to content

855 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 5, 2006

Property Information

Block1694.54
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,527
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
29%
Improvement Value:$348,400
71%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+5.2%
2024$8,472+9.3%
2023$7,748+0.4%
2022$7,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13443, Page 858

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12249, Page 1816

Property Built

Built

Year Built: 1965