Skip to content

614 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block1694.55
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,335
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
30%
Improvement Value:$363,300
70%
Total Assessment$521,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+5.2%
2024$9,024-0.2%
2023$9,038+0.4%
2022$8,998+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,335DeedBook 18717, Page 332Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$48,600
DeedBook 3924, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1960