Skip to content

622 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$350,100
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block1694.55
Lot32.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,275
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
31%
Improvement Value:$327,100
69%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+5.2%
2024$8,155+10.9%
2023$7,352+0.4%
2022$7,320+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,100

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 16456, Page 19Recorded7/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960