Skip to content

881 Crest Ridge DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Date
Mar 27, 2000

Property Information

Block1694.55
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,647
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
29%
Improvement Value:$360,700
71%
Total Assessment$509,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+5.2%
2024$8,823+21.7%
2023$7,247+0.4%
2022$7,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10074, Page 428

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4421, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1965