Skip to content

866 Ocean View DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 4, 1987

Property Information

Block1694.55
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,912
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
29%
Improvement Value:$390,200
71%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+5.2%
2024$9,524+4.3%
2023$9,131+0.4%
2022$9,091+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4550, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1960