Skip to content

598 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block1694.99
Lot25.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,580
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
41%
Improvement Value:$324,800
59%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+5.2%
2024$9,604+5.8%
2023$9,078+0.4%
2022$9,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 18049, Page 1934Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 16280, Page 1183Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 16043, Page 1596Recorded4/1/2015

Property Sale

Sale
$271,500
DeedBook 10917, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10329, Page 1873