Skip to content

2188 Sachs AvenueToms River, NJ 08755

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block169
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage6,425
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
15%
Improvement Value:$1,189,500
85%
Total Assessment$1,399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,499+5.3%
2024$24,225+14.2%
2023$21,208+0.4%
2022$21,115+610.0%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 16453, Page 1934Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 10577, Page 799

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5349, Page 30

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 4896, Page 129