Skip to content

2192 South Tiiu CourtToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$493,500
Last Sale Date
May 24, 2001

Property Information

Block169
Lot16.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,718
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,400
38%
Improvement Value:$496,400
62%
Total Assessment$800,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+6.0%
2024$13,765+12.1%
2023$12,275+0.4%
2022$12,221+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$493,500
DeedBook 10409, Page 1498

Property Sale

Sale
$308,500
DeedBook 5392, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1996