Skip to content

1279 Woodfern CourtToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Apr 13, 1995

Property Information

Block169
Lot18.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,709
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,400
26%
Improvement Value:$594,800
74%
Total Assessment$809,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,744+5.3%
2024$14,007+5.4%
2023$13,292+0.4%
2022$13,233+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5259, Page 33