Skip to content

2179 Sachs AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block169
Lot20.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,752
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
40%
Improvement Value:$400,000
60%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,116+5.3%
2024$11,511+5.3%
2023$10,934+0.4%
2022$10,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 17025, Page 1597Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 14199, Page 499

Property Sale

Sale
$636,000
DeedBook 12840, Page 1903

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 10422, Page 305

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5001, Page 170

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4746, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1989