Skip to content

2131 Sachs AvenueToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block169
Lot22.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,088
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,800
33%
Improvement Value:$429,000
67%
Total Assessment$639,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,657+5.3%
2024$11,075-0.8%
2023$11,166+0.4%
2022$11,117+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990