Skip to content

2107 Orien RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$552,500
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block169
Lot3.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,816
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
44%
Improvement Value:$395,700
56%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,858+5.3%
2024$12,216+13.3%
2023$10,781+0.4%
2022$10,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$552,500

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 16514, Page 1560Recorded9/20/2016

Property Sale

Sale
$225,800
DeedBook 5005, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1992