Skip to content

2038 Basswood CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$303,706
Last Sale Date
May 4, 2000

Property Information

Block169
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,846
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
42%
Improvement Value:$399,500
58%
Total Assessment$693,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,636+5.3%
2024$12,004+7.6%
2023$11,159+0.4%
2022$11,109+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,706
DeedBook 10151, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 2000