Skip to content

2167 Vermont Avenue(Block 169 Lot 7.04)Toms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$632,500
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block169
Lot7.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,810
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,200
31%
Improvement Value:$463,400
69%
Total Assessment$674,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+5.3%
2024$11,677+29.3%
2023$9,028+0.4%
2022$8,988+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$632,500
Sq Ft2,810DeedBook 18141, Page 1606Recorded11/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980