Skip to content

2131 Vermont AvenueToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block169
Lot7.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage2,431
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
42%
Improvement Value:$320,100
58%
Total Assessment$552,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+5.3%
2024$9,396-0.0%
2023$9,400+0.5%
2022$9,357+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,431DeedBook 18746, Page 1316Recorded10/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970